Загадковий рукопис Птолемея розшифрували вчені

Дослідники розшифрували стародавній манускрипт, який, на їхню думку, у першому столітті нашої ери написав Клавдій Птолемей, єгипетський математик та астроном грецького походження.

Написаний грецькою мовою на пергаменті, текст вперше виявив Анджело Май, римсько-католицький кардинал і дослідник стародавніх текстів. У 1819 році він знайшов його захованим у бібліотеці абатства Боббіо на півночі Італії.

Тепер команда дослідників із Сорбонни в Парижі та Нью-Йоркського університету розшифрувала більшу частину загадкового тексту та розкрила його зміст. Вони докладно описали свою роботу у дослідженні, опублікованому 9 березня у журналі “Архів історії точних наук”. Це було дуже нелегко, пишуть вчені через те, що текст Птолемея був прихований під іншою роботою.

Якогось моменту, у шостому чи сьомому століттях нашої ери, хтось надрукував на сторінках іншу роботу — в даному випадку «Етимології» іспанського богослова Ісідора Севільського . Щоб розібрати літери на стародавніх сторінках, вчені використали метод мультиспектральної візуалізації. Так вони змогли “прочитати більше половини написаного”, – пишуть вчені.

Примітно, що виявлено керівництво, написане Птолемеєм, у якому пояснювалося, як збудувати метеороскоп — армілярний інструмент, який використовується для відстеження відстаней та вивчення зірок. Пристрій, що складається з дев’яти металевих кілець, що обертаються один навколо одного, допомагає орієнтувати людину при виконанні астрономічних розрахунків. Згідно з дослідженням, у тексті Птолемей радив сконструювати інструмент діаметром не 0,3 метра.

Незважаючи на те, що в розпорядженні дослідників немає першої та останньої сторінок та, відповідно, імені автора, дослідники все одно знайшли кілька доказів авторства Птолемея. У стародавнього астронома особливий стиль, і він використовує певні фрази та слова, пишуть вчені.

Також ми знайшли певний уривок, в якому автор говорить від першої особи: “Я ввів нову термінологію для певних кутів, що використовуються в астрономії”. У нас також є інша книга Птолемея, в якій він використав ту саму термінологію нових назв для цих кутів. Це наш переконливий доказ того, що рукопис належить йому”, — роблять висновок вчені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *