Давню таємницю “води” першого міста в Південній Африці розгадують вчені

Руїни першого великого міста на півдні Африки, Великого Зімбабве, можна знайти в горах на південному сході Зімбабве. Назва “Зімбабве” мовою шона перекладається як “великий кам’яний будинок”, і країна була названа на честь стародавнього міста. Велике Зімбабве було столицею 11-го століття королівства шона, що охоплювало частини сучасних Зімбабве та Мозамбіку, відоме своїми великими кам’яними будинками та огорожами.

Місто процвітало, і багато людей жили в ньому, поки воно не було покинуте в 17 столітті. Але як люди, які там жили, задовольняли свої потреби? Особливо складною була вода – Велике Зімбабве розташоване в кліматично чутливій зоні, тому забезпечення стабільного постачання води для такої кількості людей і великої рогатої худоби мало бути проблемою.

Цю таємницю дослідила група дослідників із Південної Африки, Англії, Зімбабве та Данії у статті “Кліматично розумне збирання та зберігання води: спадщина дакських ям у Великому Зімбабве”. За допомогою методів дистанційного зондування та розкопок вони дослідили низку великих западин у ландшафті, які місцеві називають ямами “дака”. Заглиблення раніше не досліджувалися, оскільки вважалося, що вони були зроблені лише для збору глини, яка використовувалася для будівництва міста. Однак нові дослідження показують, що це може бути не вся правда.

Дослідження показують, що ями також використовувалися для зберігання та управління водою для міста. Є чіткі ознаки того, що западини були розкопані, де вони можуть збирати поверхневу воду, і водночас просочуватися і накопичувати підземну воду для використання в посушливі періоди року. Дослідники знайшли більше “дхакських” ям, ніж було відомо раніше, і вони були знайдені там, де невеликі струмки природним чином протікають через ландшафт під час дощу або де просочуються ґрунтові води. Це, у поєднанні з розташуванням і конструкцією западин, переконало дослідників, що ями “Дхака” функціонували як розумна система для забезпечення стабільного водопостачання, накопичуючи більше поверхневих і підземних вод, які можна було використовувати також поза сезоном дощів.

Таким чином, жителі Великого Зімбабве розробили кліматично розумні методи зберігання та управління водою в регіоні, який характеризується трьома різними кліматами: дуже теплим і сухим сезоном, теплим і вологим сезоном і, нарешті, теплою і сухою зимою. Таке водопостачання могло бути необхідним для створення міського суспільства, яке потребувало безпечного водопостачання для своїх мешканців, худоби та сільського господарства.

Він вражаюче задуманий і показує, що набагато раніше, ніж вважалося раніше, управління природною гідрологічною системою в місті було під контролем. Можливо, їм навіть це вдалося настільки добре, що інші місця у світі тепер можуть чомусь навчитися того, як вони робили це сотні років тому у Великому Зімбабве?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *