Нобелівський тиждень стартує сьогодні

Цього тижня оголосять лауреатів Нобелівської премії 2022. Нагороду вручають щорічно за досягнення у науці, культурі та громадській сфері. Імена номінантів заборонено розкривати, але букмекери називають одним із фаворитів Володимира Зеленського. Президент України має шанси здобути премію миру.

Дати вручення Нобелівської премії

Лауреатів Нобелівської премії традиційно оголошують на початку жовтня. Цього року імена переможців у 6 категоріях стануть відомими:

– Фізіологія чи медицина – 3 жовтня об 11:30 за Центральноєвропейським часом;
– Фізика – 4 жовтня об 11:45;
– Хімія – 5 жовтня об 11:45;
– Література – ​​6 жовтня о 13:00;
– Премія миру – 7 жовтня об 11:00;
– Економіка – 10 жовтня об 11:45.

Перша церемонія після пандемії COVID-19

Переможець у кожній номінації отримає Нобелівську медаль та диплом, а також грошову винагороду.

Після дворічної перерви через пандемію коронавірусу вручення нагород відбудеться 10 грудня у столиці Швеції. Нобелівський фонд запросить лауреатів 2022, 2021 та 2020 років. Планується офіційна церемонія у Стокгольмському концертному залі та банкет у міській ратуші.

Премію миру вручають окремо у Норвегії. Голова Норвезького Нобелівського комітету нагороджує лауреата у ратуші Осло.

Зеленський серед номінантів?

На тлі повномасштабної агресії рф проти України президента Зеленського та український народ запропонували висунути на премію миру.

У березні європейські політики звернулися до Нобелівського комітету з проханням продовжити термін реєстрації, який минув 31 січня, щоб внести нових кандидатів.

Хоча за статутом премії імена номінантів офіційно не оголошують, букмекери приймають ставки на найімовірніших її претендентів. Лідируючі позиції в списках букмекерів займають Володимир Зеленський і видання The Kyiv Independent.

У президента України відреагували на можливість отримання премії. За словами радника голови ОП Михайла Подоляка, нагородження означатиме, що Зеленський “взяв на себе повну відповідальність у найнебезпечніший момент”.

“Це також буде премія для українського народу, який сьогодні платить високу ціну за право жити без війни”, – заявив Подоляк.

Що відомо про інших кандидатів Нобелівської премії миру

Нобелівський комітет повідомляє, що у 2022 році на премію висунуто 343 кандидати, з них 251 особа та 92 організації.

Інститут дослідження проблем миру (PRIO) щорічно дає свій прогноз щодо претендентів на нагороду. За словами глави PRIO Хенріка Урдала, Нобелівська премія цього року може засудити війну в Україні та привернути увагу до проблем клімату.

Водночас він вважає, що нагородний орган може бути “обережним” у визнанні Зеленського лауреатом Нобелівської премії миру.

До шорт-листу кандидатів на думку директора PRIO увійшли:

– опозиціонери правлячих режимів росії та білорусі – Олексій Навальний та Світлана Тихановська;
– Міжнародний суд ООН у Гаазі;
– борець із релігійним екстремізмом Харш Мандер;
– активіст руху за припинення репресій щодо уйгурського населення Китаю Ільхам Тохті, лідери продемократичного руху в Гонконгу Агнес Чоу Тінг і Натан Лоу Квун-чунг;
– Група аналізу даних щодо порушення прав людини (HRDAG) та Центр прикладних ненасильницьких дій та стратегій (CANVAS).

Варто зазначити, що глава PRIO висловлює свою думку про найбільш гідних потенційних лауреатів, але не має відношення до Нобелівського інституту чи Норвезького Нобелівського комітету.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *