Незвичайні фібули виявлено у доісторичних могилах у Боснії

Археологічні розкопки могильника Копіло у центральній Боснії виявили нові форми прикрас у кількох могилах бронзового віку. Про це пише Тhe Нistory Вlog.

Копило – це поселення на вершині пагорба приблизно за 40 миль на захід від Сараєва, яке було засноване близько 1300 до н. е. Це було фермерське селище на плато на висоті 2000 футів над рівнем моря, яке постійно було заселене протягом тисячі років. Знайдено скелети свиней, великої рогатої худоби та кіз, що свідчить про тваринництво. Культура доїлірійського бронзового та залізного віків, що заселила це місце, була відома своєю мережею укріплених поселень на вершинах пагорбів та металургійними навичками, але її похоронні звичаї були маловідомі. Розкопки на Копіло ведуться з 2019 року, але до 2021 року було знайдено лише дві гробниці.

Некрополь поселення було остаточно виявлено у 2021 році. Цього року весь могильник був систематично розкопаний та задокументований. Гробниці були збудовані з каменю, оточеного зовнішнім кам’яним кільцем. У кожному було від двох до п’яти поховань. Некрополь постійно використовувався з 11 по 5 століття до н. Археологи розкопали 46 могил із останками 53 людей. Їх ховали на боці в положенні скорченого поховання зі злегка зігнутими ногами та руками. Біля узголів’я померлого часто закопували невелику посудину. Ранні дослідження остеологічних останків показують непропорційно велику кількість дітей молодшого віку, що свідчить про високий рівень дитячої смертності. Похоронний інвентар включає глиняний посуд, бронзові прикраси, скляні намисто та залізну зброю.

Прикраси включають бронзові фібули небаченої раніше форми. На додаток до нових форм прикрас, вперше представлених в даний час, археологи також виявили деякі з ранніх оброблених залізних предметів у Боснії, доводячи, що металургія заліза була активна на цьому місці ще в 9-8 століттях до н.

Поховання включають як кремацію, так і поховання, що дуже незвичайно для Європи бронзового віку. Є також свідчення того, що кістки переміщалися з часом, ймовірно, коли могили були знову відкриті для пізніших поховань, оскільки було кілька подвійних і навіть потрійних поховань.

Останки скелета будуть піддані основному ізотопному аналізу та аналізу древньої ДНК, щоб визначити будь-які споріднені зв’язки між мертвими, де вони народилися і виросли, що вони їли і на які хвороби страждали.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *