“Омолоджувати” імунітет навчилися вчені

Молодильні яблучка, фонтан вічної молодості, цілющі джерела. Здається, люди були одержимі ідеєю збереження своєї юності з тих пір, як усвідомили, що нікому не вдасться уникнути старіння.

Вчені з ізраїльського інституту Вейцмана “омолодили” старих лабораторних мишей.

Все почалося з того, що професор Валерій Крижановський і доктор Йосі Овадії з факультету молекулярної клітинної біології впритул зайнялися вивченням того, як ефективно імунітет здатний видаляти старі клітини. Ці клітини – основні винуватці “вікових” захворювань.

Якщо в організмі їх накопичиться надто багато – результат буде на обличчі в прямому і переносному сенсі. Органи вже не будуть так ефективно справлятися зі своїм завданням, шкіра втратить пружність, і людина буде в цілому виглядати старшою за свої роки. Щоб глибше вивчити питання, вчені провели дослідження в два етапи.

Етап №1

В якості перших піддослідних було вирішено використовувати лабораторних мишей. Вчені штучно позбавили їх важливого гена, відповідального за ефективну роботу імунної системи і стали чекати, поки піддослідним виповниться два роки – для гризунів це глибока старість.

В результаті експерименту було доведено, що тіла дворічних мишей з нормальним імунітетом жили і виглядали абсолютно стандартно для свого «похилого віку», чого не можна сказати про гризунів, позбавлених важливого гена. Їх тіла були помітно «зношені»: важкі хронічні захворювання, запальні процеси.

Етап №2

Тим мишам, що дожили до кінця експерименту, незважаючи на видозмінений імунітет, вчені ввели спеціальний препарат, який сприяє виживанню старіючих клітин в початковому стані. Той же препарат був введений мишам, чиє передчасне старіння було обумовлено іншими генетичними проблемами.

Результат перевершив всі очікування: старіючих клітин стало значно менше, запальні процеси припинилися, а органи почали функціонувати значно краще. Аналізи піддослідних мишей були практично ідентичні тим, що були взяті у молодих і здорових гризунів. Їх життєздатність, а відповідно – тривалість життя зросла.

Чого варто чекати далі?

Результати дослідження на лабораторних мишах не так давно були опубліковані в журналі Nature Communications і в цілому з ентузіазмом сприйняті медичним співтовариством. Вчені планують випробувати можливості свого препарату на людях. Цілком можливо, дуже скоро фахівці “навчать” людський імунітет самостійно видаляти старіючі клітини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *