Будівництво зерносховищ на кордоні з ЄС потрібно прискорити

Українським виробникам не вистачить потужностей для зберігання нового врожаю. Потрібно прискорити транспортування зернових до кордонів із ЄС та задіяти тимчасові та вільні елеваторні потужності в сусідніх державах.

На цьому наголошують в Українському союзі промисловців і підприємців (УСПП).

“Безумовно, відкриття морських портів для експорту українського зерна — значне досягнення України за допомоги ООН та інших міжнародних партнерів… Це дасть додаткових $600 млн”, — зазначили в УСПП.

Експерти пояснюють, що обсяги перевалки значно нижчі очікуваних: в середньому 1 млн т/місяць, при тому, що запаси 2021 р. складали 20 млн т + 67 млн т олійних і зернових очікувано зберуть цьогоріч. Зернова угода розрахована на 120 днів. Бути на 100% упевненими, що вона буде продовжена, не можна, тому експорт потрібно максимально нарощувати.

“Через проблеми із логістикою та безпекою (обидві — наслідок війни рф проти України) більшість контрактів українських аграріїв нині спотові. Тобто отримання коштів після надання товару. Така ситуація значно обмежує фінансові можливості аграріїв. За оцінками профільних асоціацій, третина з них (30%) не будуть здійснювати озиму посівну”, — говорять в асоціації.

Побудова тимчасових терміналів на кордонах з ЄС з необхідними для зберігання умовами дасть змогу повернутися до контрактної (ф’ючерсної) торгівлі, знизить логістичний тиск на галузь, підкреслюють в УСПП.

Крім того, на думку експертів, необхідно розширювати державні програми розвитку тваринництва, завантаження силосних заводів, переробку в агросекторі. Оскільки однією з ключових проблем залишатиметься нестача фінансів, такі програми повинні координуватися Кабміном спільно із Нацбанком, що означає погоджену політику кредитування. Це ж стосується і страхування від нестачі/зависоких цін на газ для промисловості, з якими остання, скоріше за все, стикнеться із початком зимового сезону.

“Закупівлі в Держрезерв, побудова тимчасових модулів для зберігання, закупівля силосних рукавів в українського виробника і їх використання, переробка, а також вирішення логістичних проблем експортерів — ось ключові пункти плану дій уряду в агросфері”, — переконані в УСПП.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *