Регулярно здавати жінкам варто ці аналізи: поради

Жінкам через особливості їхньої фізіології та гормонального фону обов’язково потрібно проходити профілактичні медичні огляди, навіть якщо нічого не болить. Причому робити це потрібно з молодого віку. Які проблеми зі здоров’ям найчастіше виникають у жінок, як їх уникнути та які показники здоров’я важливо контролювати постійно.

Навіщо здавати аналізи, якщо нічого не болить

Головний принцип цивілізованої медицини – це профілактика будь-яких захворювань, діагностика хвороб ранніх стадіях. Саме щорічні профілактичні чек-апи, тобто мінімум контролю основних показників здоров’я, починаючи з молодого віку, допомагають уникнути серйозних проблем у майбутньому.

Наприклад, аутоімунні захворювання, на які частіше хворіють жінки і які займають 3-е місце за поширеністю у світі, довго ніяк себе не проявляють.

Молодий організм довго компенсує всі проблеми самостійно, відповідно, людини нічого не турбує і до лікаря він не йде. Тим часом в організмі відбуваються зміни, які під впливом супутніх факторів раптово вистрілять.

Які проблеми із здоров’ям часто виникають у жінок?

Так часто буває із захворюваннями ендокринної системи . Наприклад, тиреоїдит, при якому в щитовидній залозі починається запальний процес, можна виявити на ранній стадії. Те саме стосується гінекологічних проблем – жіноче здоров’я (як і чоловіче, втім) треба моніторити регулярно, оскільки онкологія жіночої репродуктивної системи часто розвивається безсимптомно роками.

Особливо важливо це у віці 35+, коли рак шийки матки може прогресувати буквально за півроку-рік, а до цієї жінки нічого не турбувало. Точніше, на проблеми з менструальним циклом чи незначні виділення багато жінок вважають за краще не звертати уваги. І даремно.

Які аналізи важливо здавати жінкам?

Насамперед незалежно від віку, статі, наявності або відсутності інтимного життя, скарг потрібно як мінімум раз на рік здавати загальний аналіз крові , сечі, робити рентген-діагностику грудної клітки, УЗД органів черевної порожнини та нирок. А також перевіряти гостроту зору у офтальмолога. Саме жінкам, окрім такого чек-апу, важливо:

1. Починаючи з підліткового віку проходитиме щорічний профілактичний огляд у гінеколога зі взяттям аналізу з шийки матки на цитологію (ПАП-тест). Це дослідження допомагає виявити на ранніх стадіях рак, а також інфікування папіломавірусом (який викликає онкологію). Також гінеколог візьме аналіз, щоб перевірити мікрофлору піхви. Жінкам після 40 років потрібно відвідувати гінеколога двічі на рік.

2. Перевірятися у мамолога та робити обстеження грудей, особливо якщо вам 35+. Це допоможе уникнути раку грудей, а також вчасно виявити доброякісні утворення у молочних залозах, що не є рідкістю для жінок у будь-якому віці. Жінкам до 40 років також рекомендується щорічно робити УЗД молочних залоз, старших за 40 – мамографію.

Як часто здавати кров на гормони чи цукор?

3 . Дослідження крові на гормони щитовидної залози важливо робити навіть молодим жінкам. Чим доросліша жінка, тим частіше у неї можуть виникати збої в роботі щитовидки. Тому якщо вам 35+, то щорічно робіть такий чек-ап. Також важливими є й інші аналізи крові.

4. Біохімія крові на цукор та холестерин. Моніторинг рівня глюкози покаже, чи є проблеми з обміном вуглеводів та загроза розвитку діабету. При підвищеній концентрації в крові холестерину можуть відкладатися холестеринові бляшки на стінках судин.

Тому якщо вам більше 40, то перевіряти холестерин варто щонайменше 1 раз на 3 роки. А цукор крові – 1 раз на рік , оскільки цукровий діабет зараз вражає і молодь, довго себе ніяк не проявляючи.

5. Аналіз крові на феритин – білок заліза. У жінок часто виникає дефіцит заліза в організмі (через менструацію, дієти, зміни гормонального фону, вагітність). А загальний аналіз крові не покаже початку залізодефіцитної анемії, тобто гемоглобін може бути гаразд. Тому важливо додатково контролювати рівень феритину.

Загалом існує такий аналіз крові, як пакет “контроль анемії”. До нього входить аналіз рівня сироваткового заліза, феритину та трансферитину, вітамінів групи В (фолієвої кислоти та В12). Ці показники важливі для жінки, якщо вона має схильність до анемії.

Важливо! Крім основного чек-апу, не забувайте про те, що ряд симптомів, що з’являються, теж вимагає додаткової діагностики, а також не ігноруйте вакцинацію.

Які додаткові аналізи можуть знадобитися жінкам

Про важливість вакцинації лікарі говорять щодня, я лише нагадаю, що від деяких захворювань можна захиститися вакцинами, яких немає у дитячому календарі обов’язкових щеплень. Наприклад, щеплення від папіломавірусу роблять дівчаткам до початку статевого життя. Але для жінок, які вже ведуть інтимне життя, це також актуально.

Щеплення від папіломавірусу рекомендується робити і жінкам і чоловікам, які змінили партнера (навіть разово). Тобто не лише за частої зміни партнерів, а навіть коли один стабільний сексуальний партнер замінює іншого. Якщо вас турбують будь-які симптоми чи ситуації, найправильніше рішення – порадитись із сімейним лікарем. А не з сусідами, знайомими чи гуглом.

Жінкам, які частіше за чоловіків засмагають і користуються косметикою, також не завадить періодично оглядати шкіру. І при підозрілій зміні родимок, родимих ​​плям, появі нових звернутися до дерматолога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *