Стимулювати виділення летючих речовин квітами може жало бджоли

Нове дослідження показало, що електричний заряд, переданий листю рослини від торкання жалом бджоли, стимулює деякі квіти виділяти більше молекул з характерним запахом. Нова робота, опублікована в журналі The Science Of Nature.

Вважається, що крихітний електричний заряд, що переноситься бджолами, допомагає пилку прилипати до жала і переносити його з квітки, але команда дослідників виявила, що цей електричний заряд може виконувати і іншу функцію — стимулювати рослину виробляти пахучі речовини.

Електричний заряд у джмеля становить приблизно 120 пікокулон (пК) — Це неймовірно мало, але вчені виявили, що заряду в 600 пК, відповідного відвідуванню квітки п’яти бджолами, достатньо, щоб змусити рослину Petunia integrifolia виділяти значно більше сполук, що відповідають за її аромат.

Використовуючи спеціально побудовані камери, вчені змогли виміряти електричний заряд, що переноситься кожною бджолою, а також кількість основної пахучої хімічної речовини-бензальдегіду — – яку квіти виділяють у відповідь на дотик жала бджіл.

Щоб розрізнити реакцію квітки на механічний і електричний вплив комах, дослідники вимірювали виділення пахучих сполук також в підмножині петуній, до яких торкалися або заземленим металевим стрижнем, або електрично зарядженим нейлоновим кулькою. Квіти, які відвідували вільно літаючі джмелі, виділяли значно більше летючих сполук. Навпаки, квіти, до яких торкалися металевим стрижнем з електричним заземленням, не виділяли таких речовин.

При дотику до петунії стрижнем, зарядженим до 600 пК, квітка знову стала виділяти більше летючих речовин-приблизно вдвічі більше середнього. За словами авторів, сьогодні розуміння електричних зарядів, що переносяться різними видами комах, дуже низьке, а вплив електричних полів на всі біологічні системи часто погано вивчено і важко піддається кількісній оцінці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *