Поза часом, зникнення і вибух: сценарії загибелі Всесвіту

Є кілька сценаріїв загибелі Всесвіту, але – відбудеться це через десятки мільярдів років.

“За кілька місяців до кінця, після того, як ми втратили зовнішні планети в бездонній і зростаючій темряві, Земля віддаляється від Сонця, а Місяць – від Землі. Ми теж увійшли в темряву, одні”, – так описує кінець Всесвіту теоретичний космолог Кеті Мак з Університету штату Північна Кароліна в своїй новій книзі “Кінець всього”.

Апокаліптичні прогнози завжди існували в людській культурі, будь то Рагнарок або Судний день. Однак в останні десятиліття вченим вдалося з’ясувати, якою буде смерть самого Всесвіту.

Теплова смерть: коли час перестане мати значення

Швидше за все, Всесвіт загине в стані повного безладу, коли, на думку космологів, час перестане мати значення, і можливим станеться що завгодно.

Згідно з цим сценарієм простір продовжить розширюватися, поки галактики розваляться, а зірки не згорять, і навіть атоми розпадуться. У цей момент Всесвіт досягне стану максимальної ентропії (безладдя), що перемішає також минуле і майбутнє. «Час втратить спрямованість», – пояснює Мак.

Великий розрив: коли гравітація “ламається” і Земля вибухає

Розширення Всесвіту може також привести до менш ймовірного, але набагато більш жорстокого кінця – Великого розриву.

У цьому сценарії об’єкти Всесвіті не розбігаються і розпадаються до пікової точки ентропії. Замість цього розривається тканина самого простору-часу, подібно сильно натягнутому простирадлу. Гравітація виходить з-під контролю, описує такий кінець Всесвіту Мак: «Наше нічне небо починає темніти в міру того, як буде поступово зникати Чумацький шлях, що перетинає небо: галактика випаровується». Почнуть змінюватися орбіти планет, віддаляючись від зірок, а самі об’єкти без сили гравітації почнуть розвалюватися на частини.

Якщо нас чекає Великий розрив, то він може трапитися набагато раніше, ніж Теплова смерть. Але все одно на той час вже не буде ні Сонця, ні Землі.

Вакуумний розпад: раптовий кінець

Теплова смерть вб’є Всесвіт повільно і ніжно, Великий розрив – видовищно, немов у фільмі. Але якщо ви любите швидкі розв’язки, то вам сподобається сценарій Вакуумного розпаду. Смерть буде настільки швидким, що її ніхто навіть не помітить.

Всесвіт може являти собою «справжній вакуум» – об’єкти в ньому завжди можуть розраховувати на найнижчий енергетичний стан. Однак існує «метастабільне» поле Гіггза, а значить Всесвіт може бути хибним вакуумом.

Теоретично це означає, що якби частка Гіггза «відчула» справжній вакуум, вона негайно попрямувала б в нього. Це спровокує спонтанне руйнування Всесвіту – «міхур квантової смерті», як назвала даний процес Мак.

Міхур смерті просто буде розширюватися зі швидкістю світла, знищуючи все на своєму шляху.

В принципі, Вакуумний розпад може трапиться в будь-який момент, але космологи вважають, що цього не станеться ще кілька десятків мільярдів років, оскільки ми все ще бачимо далекі зірки, чиє світло поки не згасло через ймовірний міхур квантової смерті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *